Někdy se na nás vodáci zlobí, že je nechceme pustit na řeku. Všichni jsou přeci zkušení vodáci a s pádlem to umí každý. Prosíme, věřte nám. Po více jak 27letém pohybu kolem řeky víme, že tomu tak není. A Sázava dovede při vyšším vodním stavu potrápit i zkušené vodáky.

Týnec - Pikovice od 150 cm na vodočtu v Nespekách nepůjčujeme plastové otevřené kánoe, dolů mohou vodáci pouze na raftech, vesta je podmínkou. To, že si ji nakonec vodák hodí do raftu, nejsme opravdu schopni ohlídat. Na úsek od kempu Stvořidla až po Týnec nad Sázavou mohou vyjet kánoe i rafty až do výše 230 cm na vodočtu v Nespekách nebo 240 cm na vodočtu v Kácově, VESTY JSOU OPĚT POVINNÉ. Zákon zakazuje vyplout na řeku až při druhém povodňovém stupni, naše limity jsou o hodně nižší, čili přísnější. Proč pouštíme i za vyššího ale ne povodňového stupně? Jde o to, že zkušený a připravený vodák, který umí řeku číst a zná její sílu, si i s vyšší vodou poradí a užije si jí.

A proto: 

 • Prostudujte si svou trasu splouvání řeky, v lepším případě si do mobilu stáhněte mobilní aplikaci Vodácká navigace a kilometráž (vodackanavigace.cz) a naši mapku, na kterých máte sjíždění daných jezů popsané, a kterou obdržíte před každým výletem, uschovejte a používejte ji.
 • Nepouštějte se do jezů bez jejich prohlédnutí! Bezpečně včas zastavte, není žádná frajeřina se pustit do jezu bez prohlídky, je to hazard. Stačí vklíněná větev, která není vidět a neštěstí je hned. Nejste si jistí, že to zvládnete? Pak plavidlo přeneste.
 • Nebojte se nám zavolat. Nikdo se nebude smát, že něco nevíte. Není to žádná ostuda. Nikdo učený z nebe nespadl a bezpečí vás a vašich dětí je nade vše.

Desatero vodáka začátečníka:
Zdroj: www.raft.cz

 1. Před vyplutím si zjisti co nejvíce informací o řece zejména o nebezpečných místech a aktuálním stavu vody, např. zde na webu. Neboj se zeptat zkušenějších.
 2. Nejezdi sám! Minimem jsou tři plavidla na skupinu.
 3. Když neumíš loď ovládat, jeď s někým zkušeným, který tě to naučí. Jízda na řece vyžaduje specifické dovednosti, které se sám nenaučíš.
 4. Doporučené osobní vybavení na vodu pro dospělé i děti - nesáknoucí oblečení (šusťáky, funkční prádlo), uzavřené kotníčkové šněrovací boty s pevnou patou a špičkou, plovací vesta. Naopak nevhodné do lodě jsou holínky, žabky nebo kroksy, vlněné svetry nebo pláštěnky. Helma by se měla používat všude tam, kde hrozí náraz do hlavy (při jízdě v kajaku nebo na jezech) a minimálně na řekách s obtížností od WW II. Další vhodné záchranné vybavení ve skupině je mobil, karabiny a házecí pytlíky, u nichž je nutná praktická znalost použití. Nezapomeň též na pitnou vodu a opalovací krém.
 5. Nejezdi za zvýšeného stavu vody v řece, neboť obtížnost může být ve skutečnosti až o dva stupně vyšší. I bezpečné jezy se mohou stát životu nebezpečné.
 6. Ve skupině si určete první a poslední loď, což by měly být nejzkušenější posádky. První nikdo ze skupiny nepředjíždí, za poslední nesmí nikdo zůstat. Nevidíš-li loď za sebou, zastav a zjisti, co se stalo. Nevidíš-li loď před sebou, zrychli.
 7. Na vodě je jízda pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek zakázána vyhláškou. Můžeš ohrozit nejen sebe ale i ostatní.
 8. Před splutím jezů anebo nebezpečných míst si napřed tato místa prohlédni. Pokud máš jakékoliv pochybnosti, NEJEZDI a raději přenes. Pamatuj, že nejvíce nehod je právě na jezech.
 9. V případě vzniku krizové situace, kterou nejsi schopen vyřešit sám (tonutí pod jezem atd.), na nic nečekej a ihned volej záchranáře. Je lepší, pokud přijedou zbytečně, než pozdě. Čísla jsou: 150 nebo 112
 10. Když se rozhodneš zachraňovat, napřed se zamysli a odhadni svoje schopnosti a možnosti. Zachraňuj s chladnou hlavou! Neskákej do řeky bez jištění, riskuješ svůj život! Vždy je bezpečnější zachraňovat ze břehu za použití házecího pytlíku nebo házecí podkovy, případně improvizovanými pomůckami - navázanou plovací vestou, dlouhou větví, kanystrem na provaze atd.

PODMÍNKY PRO PLAVBU NA ŘEKÁCH - čtěte na webových stránkách Asociace vodní turistiky a sportu, z. s.


stav_vody-01