Ani chladné počasí neodradilo „úklidovou četu“ od dubnového setkání, které slouží dobré věci, a to jarní akci Čistá řeka Sázava. Každoročně se nejen v okolí Kácova sejde partička dobrovolníků, vodáků, kamarádů, ale i kácovských a divišovských školáků, aby se společně a za jakýchkoliv povětrnostních podmínek vydali uklízet okolí Sázavy od různého nepořádku, který po sobě zaručeně nezanechávají pouze vodáci a turisté.

První úsek začíná na jezu ve Střechově a celý končí pod Českým Šternberkem v Malovidech. Půjčovna lodí Bisport půjčuje ZDARMA své lodě, své zázemí na oběd, zajišťuje dopravu bagáže a další servis (nejen na prvním úseku). V letech předešlých se pod střechou kácovské vodácké základny i spalo, ale vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli úsek uklidit za pouhé dva dny, to nebylo letos potřeba. Své přístřeší tak nabídl ve svých chatkách provozovatel tábora YMCA.

Jak vnímala letošní čištění Sázavy naše Anička

Aničko, co tě na letošním ročníku potěšilo?

„Asi nejvíce mě potěšilo, že se sešla opět super parta lidí, kteří se ve svém volném čase rozhodli uklízet cizí nepořádek. Počasí nám zrovna nepřálo, bylo třeba vytáhnout teplé oblečení a kontakt s vodou omezit na minimum, což se ne vždy povedlo. Také mě moc těší, že odpadu u řeky je čím dál tím méně. I snaha o třídění odpadu se cení, i když to není jednoduché. Letos se nám povedlo vytřídit celý velký kontejner plastů, plechovek a skla. Věřím, že když na tom zapracujeme do budoucna i cesta špinavého odpadu může být planetě prospěšnější?.“

Jak vidí letošní ročník Soňa Křenová, starostka Kácova?

„Jsem ráda, že se i přes nepřízeň počasí sešla dobrá parta dobrovolníků, mezi něž již neodmyslitelně patřili žáci z kácovské a divišovské školy. Chtěla bych jim touto cestou poděkovat za jejich práci a nasazení a samozřejmě i učitelům, kteří společně s nimi uklízeli. V Kácově se vždy zapojuje do úklidu celá škola společně s mateřskou školkou. Před víkendem si rozdělí úseky v Kácově a vyčistí je. Jedná se o úseky mimo řeku Sázavu. V pátek s námi všichni žáci 2. st. školy čistí oba břehy od Střechovského jezu až do Kácova. Chci poděkovat také paní kuchařkám ze školní jídelny naší školy za oběd, který pro nás v pátek uvařily. Všem nám chutnal a výborně nás zahřál. Děkuji i kroužku mladých hasičů, kteří se každoročně zapojují do čištění a letos vyčistili příkopy u silnice z Čábelic do Kácova.“

Děkujeme všem účastníkům, že se to zvládlo v letošním roce během dvou dnů. První den byl poměrně náročný, ale odměnou byla volná neděle. Jak  se říká „to se vyplatí“. A vidět se nemusíme zase za rok. A proč? Prvním rokem proběhne v Kácově setkání všech účastníků Čisté řeky Sázavy, ale přijít může každý a tuto akci tak podpořit svou účastí, a to 18. května 2019 od 13.00 hod. do kácovské vodácké základny Bisportu. Vznikla tak nová myšlenka, která se začíná realizovat. Setkání by měla putovat, a to mezi Kácovem, Sázavou a Týncem nad Sázavou (zde se doposud konala každá setkání). Info k setkání na faceboku Čistá řeka Sázava nebo našm "bisportím" :)

Markéta Pazderová, Bisport
Čistá řeka Sázava